Dzieci z punktu przedszkolnego po raz pierwszy dołączyły do kampanii społecznej „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!”, której organizatorem jest Kujawsko- Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr.1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Kampania odbywa się w tygodniu, w którym przypada dzień 15 października-Międzynarodowy Dzień Białej Laski-święto osób, które nie widzą i słabowidzących.

Chłopcy z PunktuPrzedszkolnego

W ramach akcji przedszkolaki wzięły udział w zajęciach dydaktycznych, które miały na celu przekazanie i uświadomienie każdemu dziecku jak traktować swoich niewidomych kolegów, jak ich wspierać, ale też jak można Im pomóc, aby czuli się potrzebni, a przede wszystkim, aby czuli się tacy sami jak ich rówieśnicy.

Dzieci z punktu przedszkolnego

Poprzez różne zabawy dzieci miały szansę przekonać się jak to jest, kiedy się nie widzi i jak ważni są wtedy ludzie dookoła nas, ich życzliwość i pomoc: przedszkolaki na zmianę wcielały się w rolę „niewidomego” przemieszczającego się po sali przy pomocy białej laski jak również rolę przewodnika, który miał za zadanie jak najbezpieczniej przeprowadzić „niewidomego” przez przygotowany tor przeszkód. Przedszkolaki mogły przekonać się jak trudno funkcjonuje się w codziennym życiu osobom, które muszą sobie radzić w życiu bez wzroku ponieważ wszystkie zaproponowane działania wykonywały z zasłoniętymi oczami: przejście po sali, rozpoznawanie przedmiotów znajdujących się w pudełku tylko za pomocą dotyku, dopasowywanie kolorowych figur do odpowiednich kołeczków sortera czy przelewanie wody z kubka do kubka. Dowiedziały się jak bardzo pomocny w życiu niewidomego jest pies przewodnik, którego nie należy głaskać, żeby go nie rozpraszać i nie przeszkadzać mu w pracy.

Przedszkolaki z PP

Zapoznały się z pismem punktowym- alfabetem Braille’a, dotykały także opakowania po lekach, na których znajdują się znaki Braille’a. Wykonały urodzinową kartkę dotykową z życzeniami dla organizatora akcji: bydgoskiego Ośrodka im. Louisa Braille’a, który obchodzi jubileusz 150-lecia istnienia placówki.

Skip to content