18 maja 2021 r. z okazji zbliżającego się „Światowego Dnia Pszczół” ( 20 maja ) w naszej szkole odbyło się spotkanie z pszczelarzem, panem Ryszardem Modrzejewskim, który posiada własną pasiekę.

Pan Ryszard pokazuje plastry miodu

W spotkaniu wzięły udział uczniowie klas I-III.

Uczniowie klas 1-3 obecni na spotkaniu

          Na spotkaniu dzieci miały okazję dowiedzieć się: z jakich pszczół składa się pszczela rodzina oraz kto się czym zajmuje w tej rodzinie, jak wygląda strój pszczelarza i dlaczego należy go zakładać, w jaki sposób pszczoły robią miód i gdzie mieszkają, jak miód wyjmuje się z ula i co się z nim dalej dzieje zanim trafi do sklepu. 

Dzieci z p. Ryszardem i p. Sylwią

W trakcie niecodziennego spotkania uczniowie poznali właściwości zdrowotne miodu. Chociaż spotkanie z pszczołą nie należy do przyjemnych, uczniowie już wiedzą, że są to bardzo pożyteczne owady, których niestety jest coraz mniej – dlatego należy o nie dbać. Dowiedzieli się, że istnieje wiele  rodzajów miodu, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem.

Sebastian z p. Ryszardem i p. Sylwią

Z zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, jak spędzają zimy, ile kwiatów muszą odwiedzić, aby wytworzyć kropelkę miodu, jak się porozumiewają, jak się rozmnażają i w jaki sposób wychowują swoje potomstwo.

Pan Dyrektor

Dużą atrakcją było oglądanie przenośnego ula i plastra miodu, stroju pszczelarza, a nawet obejrzenia przyborów, których używa w swojej codziennej pracy.

pan Ryszard, Tomek, Jaś, Sebastian, Hania, Gosia

Dzieci dowiedziały się o tym jak bardzo pracowite są pszczoły i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. To były bardzo ciekawe zajęcia, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Pan Ryszard poczęstował dzieci słodyczami , do których przyczepione zostały karteczki z cennymi informacjami na temat pszczół, zostawił dla szkoły materiały niezbędne do przeprowadzenia lekcji o pszczołach oraz wręczył Panu dyrektorowi złotą pszczołę jako prezent dla szkoły.

Bardzo dziękujemy Panu Ryszardowi za cenną lekcję przyrody.

 

Skip to content