Sprzątanie Świata 2022 – 29 finał ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata.

W tym roku również nasza szkoła w Ośniszczewku, przystąpiła do tej ogólnopolskiej akcji. Uczniowie z klas 0-III oraz V naszej szkoły z dużym zaangażowaniem zabrali się do pracy i posprzątali teren wokół szkoły.

Udział w akcji dzieci z klas 0-III

Tegoroczne hasło kampanii brzmi: „Wszystkie śmieci są nasze”.

Dzieci z klas 0-III

Pierwsza Akcja Sprzątania Świata w Polsce odbyła się w 1994 r. Do Polski ideę sprzątania świata przeniosła pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, która na stałe mieszka w Australii. Od tamtej pory, co roku we wrześniu odbywa się finał akcji, której krajowym koordynatorem jest Fundacja Nasza Ziemia.

Uczniowie klasy V

Data Sprzątania Świata została wyznaczona na koniec września, z uwagi na ogromny wzrost liczby odpadów w przestrzeni publicznej po okresie wakacyjnym.

Jak sama nazwa mówi „Sprzątania Świata” [z ang. Clean Up the World] globalna, ekologiczna międzynarodowa akcja, w której łączy się manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem.

Akcja ta znana jest na całej kuli ziemskiej, dlatego też każdy z nas zapytany o sprzątanie świata, wie o co chodzi i sam zapewne brał udział jako uczeń, czy rodzic w którejś z minionych edycji tej akcji.

Piątoklasiści po zakończonej akcji

Na pytanie, dlaczego pomimo upływu lat nadal sprzątamy? Możemy udzielić prostej odpowiedzi – bo nadal śmiecimy. Porzucone śmieci znajdujemy w miejscach z natury pięknych – lasach, łąkach, gdzie zwykle szukamy wytchnienia, odpoczynku od codziennej pracy i obowiązków. Dlatego, tym bardziej niezbędna jest edukacja ekologiczna prowadzona już od najmłodszych lat.

Mając na uwadze hasło tegorocznej kampanii, że „Wszystkie śmieci są nasze ”, zachęcamy wszystkich do czynnego udziału w sprzątaniu naszej Matki Ziemi promując przesłanie i działanie, by nie śmiecić i segregować odpady !

 

Skip to content