W dniach 5- 20 października 2019r. miał miejsce Eu  Code Week czyli Europejski Tydzień Kodowania. Wbrew nazwie trwa dwa tygodnie, cieszy się ogromnym zainteresowaniem w Europie.Jest to inicjatywa wspierana przez Komisję Europejską ,promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród jej uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Programowanie pozwala rozwijać takie kompetencje jak rozwiązywanie problemów, kreatywność, pracę zespołową, które przydadzą się każdemu uczniowi, a potem pracownikowi.

Alessandro Bogliolo, koordynator zespołu ambasadorów – wolontariuszy działających na rzecz Europejskiego Tygodnia Kodowania, powiedział:
„Od zarania dziejów robiliśmy wiele rzeczy przy pomocy kamieni, żelaza, papieru czy ołówka – wszystkie te rzeczy odmieniły nasze życia. Obecnie żyjemy w innej epoce, w której to kod kształtuje świat. Różne epoki mają różne zawody i wymagania dotyczące umiejętności. W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania chcemy dać każdemu Europejczykowi i każdej Europejce możliwość odkrycia programowania i dobrej zabawy, z którą się wiąże ta umiejętność. Nauczmy się programowania, aby kształtować naszą przyszłość”.


Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do tej inicjatywy. Dzieci z oddziału przedszkolnego solidnie się do niej przygotowywały. 

Najpierw uczyliśmy się odczytywać kody w otacząjącym nas środowisku, kodowaliśmy za pomocą kubków i maty by następnie przystąpić do objętego przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy patronatem honorowym programu Uczymy dzieci programować. 

W ramach EU Code Week wykonaliśmy kilka zadań m.in. poznaliśmy historię kodowania, bawiliśmy się w zakodowaną orkiestrę ,ćwiczyliśmy w ramach zakodowanej gimnastyki. Było przy tym dużo dobrej zabawy. Po wykonaniu każdego z zadań uczeń otrzymał certyfikat. 

Dla dzieci z oddziału przedszkolnego przygoda z kodowaniem nie zakończyła się wraz z końcem EU Code Week. Będziemy dalej bawić się w kodowanie. 

 

 

 

 

Skip to content