Zwykle to strażacy z OSP Stanomin byli naszymi gości w szkole, a tym razem to dzięki ich uprzejmości uczniowie z SP Ośniszczewko mogą korzystać z pomieszczeń strażnicy i uczyć się, oczekując na zakończenie remontu szkoły. W dniu dzisiejszym specjalnie dla nas przybyli do swojej jednostki by barwnie i ciekawie opowiedzieć o jej historii oraz o swojej służbie. Początki OSP w Stanominie sięgają roku 1922,o czym informuje umieszczona przed remizą pamiątkowa tablica, a więc w minionym roku druhowie świętowali 100- lecie jej istnienia. Dzieci mogły zobaczyć pamiątkowe, stare zdjęcia przedstawiające tych, którzy kiedyś tu służyli. Na jednym ze zdjęć z lat 40-tych minionego wieku jedna z naszych uczennic mogła zobaczyć swego pradziadka.
 
strażacy z OSP Stanomin
Z zaciekawieniem uczniowie obejrzeli sztandar jednostki, zdobyte nagrody, pomieszczenia na co dzień dostępne tylko strażakom a więc szatnię z wyposażeniem, garaż. Dużą frajdę sprawiło dzieciom obejrzenie wnętrza i wyposażenia samochodu strażackiego oraz zabytkowej sikawki konnej z 1911roku. Nie zabrakło też ciekawych a czasem zabawnych historii związanych ze służbą druhów. Otóż zdarzyło się, iż jednym z ratowanych zwierząt był bocian, który zaplątał się w sznurek od snopowiązałki. Bocian został oswobodzony i otoczony opieką przez weterynarza, ale przedtem strażacy musieli go przez dłuższy czas gonić. Średnio ok. czterdziestu kilu razy w roku strażacy wyjeżdżają na akcję. Są pełni pasji, profesjonalizmu ,poświęcenia i empatii. Zgodnie z powiedzeniem: ,,Wiatr, wypadek, pożar, woda- strażak zawsze rękę Ci poda” udzielają pomocy każdej potrzebującej osobie. Chętnie uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych z dziećmi, młodzieżą, osobami niepełnosprawnymi czy w różnego rodzaju zbiórkach charytatywnych. W chwili obecnej OSP Stanomin liczy 18 druhów. Na wezwanie syreny strażackiej porzucają swoje zajęcia i wyruszają na akcję .Życzymy Wam tyle samo powrotów, co wyjazdów na akcję. Dziękujemy, że zawsze możemy na Was liczyć.
 
dzieci oglądają sikawkę konną z 1911r.
W spotkaniu uczestniczyli Pan Kazimierz Kuś- prezes OSP Stanomin, Pan Kazimierz Kraszewski- naczelnik OSP Stanomin, Pan Wojciech Kraszewki – dowódca sekcji , Pan Maciej Stachaczek- druh ratownik i Pan Adam Bober- kierowca samochodu strażackiego. Cieszy nas, że rośnie już następne pokolenie przyszłych strażaków- na spotkaniu był nasz 5-letni uczeń Michał Kraszewski, który specjalnie na tą okazję ubrał się w swój mundur. Dziękujemy w imieniu dyrektor szkoły Pani Izabeli Czekalińskiej, wychowawców klas 0-III a przede wszystkim dzieci za ciekawe spotkanie i poświęcony nam czas. Podziękowania kierujemy w stronę Państwa Sylwii i Wojciecha Kraszewskich, którzy pomogli w jego organizacji. Inicjatorkami spotkania były nauczycielki Panie Elżbieta Wietrzykowska i Paulina Rogiewicz.
pamiątkowe zdjęcie dzieci ze strażakami z OSP Stanomin
Skip to content